Jak położyć fototapetę, by ozdabiała przestrzeń w najlepszym stylu?

Opublikowany przez

To właśnie ona okazuje się być najciekawszą, najlepszą i najbardziej pożądaną opcją na to, by skutecznie udekorować przestrzeń i dodać jej charakteru. Fototapeta. Tak, zdecydowanie warto włączyć ją w swoją aranżację wnętrz, by szybko przekonać się o tym, że ta nowoczesna opcja po prostu świetnie się sprawdza. Sprawdźmy jednak najpierw, jak położyć fototapetę. Wszak wcale nie trzeba w tym celu wzywać grupy fachowców, ponieważ każdy może sobie zupełnie samodzielnie poradzić z tym zadaniem. Wystarczy tak naprawdę tyko podstawowy zestaw do montażu, nieco wolnego czasu i dobrych chęci. Przyda się na pewno także pomoc drugiej osoby, bo wtedy praca idzie po prostu znacznie sprawniej.

Pomocne rady i wskazówki

Jeśli ktoś zastanawia się właśnie nad tym, jak kłaść fototapetę, powinien przede wszystkim pamiętać o tym, iż w tej czynności bardzo liczy się dokładność i staranność, są one w istocie kluczowe. Zbytni pośpiech i niezwracanie uwagi na szczegóły skutkuje tym, że pojawiają się nieestetyczne pęcherze powietrza, których nie zawsze możemy się skutecznie pozbyć, zaś cała ozdoba umieszczona jest na powierzchni ściany po prostu krzywo. Ale kiedy poświęcimy na tę czynność odpowiednio dużo czasu, na pewno będziemy cieszyli się nadspodziewanie dobrymi jej efektami. Jak się przygotować do pracy? Przede wszystkim gromadząc wszelkie materiały i akcesoria, bo dzięki temu wszelkie czynności będą przebiegały sprawnie. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić wygląd ściany, na której nasza ozdoba ma finalnie wylądować. Oczywiście musi być ona wolna od dziur czy nierówności. Jeśli się takie pojawią, najpierw trzeba się ich pozbyć, by móc rozpocząć pracę. Dalej przychodzi czas na to, by fototapetę rozwinąć i sprawdzić, jak się prezentuje, czy wszystkie jej elementy składowe są do siebie dobrze dopasowane i czy nie ma żadnych skaz na powierzchni. Fragment ściany cienko smarujemy specjalnym klejem do tapet, jednocześnie mając już w zanadrzu fragment, który zaraz będziemy do ściany przykładać (pamiętając o tym, iż owe czynności muszą pójść sprawnie, bo zbyt długi czas oczekiwania na przyklejenie skończyłby się ty, że klej by wysechł)

Fototapeta jak położyć, czyli dalsze etapy pracy

Pamiętać należy o tym, by przed właściwym jej klejeniem wyznaczyć sobie pionową linię pomocniczą, to bowiem pozwoli na uniknięcie nierównego przyklejenia naszej ozdoby. Zawsze rozpoczynamy od okna, kierując się w do linii drzwi. Kiedy już mamy powierzchnię ściany posmarowana klejem, ostrożnie, lecz jednocześnie pewnie (da się obie cechy połączyć) przyklejamy fragment fototapety, dociskając go. Następnie dokładnie tak samo postępujemy z kolejnymi elementami naszej dekoracji. Jednak miejmy na uwadze fakt, iż samo dociśniecie jej do powierzchni ściany nie pomoże, trzeba zrobić to raz jeszcze wałkiem – wtedy bowiem będziemy mieć pewność tego, iż wszystkie nierówności udało się wyeliminować. Jak się kładzie fototapetę, aby była ona naprawdę stylowym elementem danej przestrzeni? Musimy zawsze mieć na uwadze fakt, iż powinna być ona dobrana pod względem stylu i kolorystyki do reszty pomieszczenia, inaczej bowiem mógłby się w nim pojawić aranżacyjny nieład, chaos, a nawet kicz.

A co z papierowymi wersjami?

Warto wspomnieć o tym, jak kłaść fototapetę papierową, bowiem takie wersje także niejednokrotnie są przez Polaków wybierane (choć zdecydowanie większym powodzeniem cieszą się modele flizelinowe, zdecydowanie bardziej trwałe i wytrzymałe). W tym przypadku postępujemy właściwie tak samo, mając jednak na uwadze to, iż papier jest niezbyt trwałą materią i trzeba się z bim nieco ostrożniej obchodzić.

Modne fototapety

Zanim będzie interesowało nas to, jak położyć fototapetę, musimy wybrać dla siebie najlepszy model. W jaki sposób to zrobić? Powinniśmy zasadniczo kierować się tutaj trzema kryteriami. Pierwszym z nich są nasze indywidualne preferencje i gusta, drugim obecne trendy w modzie, natomiast trzecim fakt konieczności dopasowania modelu do całego wnętrza. Na szczęście ciekawych modeli jest dzisiaj bardzo wiele, zatem każdy może wybrać dla siebie dokładnie to, co szczerze go zachwyca. Jedni bowiem są fanami nowoczesności i innowacyjnych technik tworzenia, dlatego też kupują fototapety trójwymiarowe https://www.fototap.pl/fototapety-3d/fototapeta-kule-w-bieli , one zaś optycznie powiększają przestrzeń. Wielbiciele sporej dawki subtelności i delikatności w czterech ścianach pójdą z pewnością nieco innym tropem, wybierając dla siebie egzemplarze z motywami florystycznymi https://www.fototap.pl/fototapety-3d/fototapeta-rozowy-gaj. Ci natomiast, którzy uwielbiają nawiązania do najpopularniejszych w świcie dzieł malarskich, na pewno zainteresują się modelem https://www.fototap.pl/fototapety-3d/fototapeta-mysli-mony-lisy. A potem wystarczy już tylko zapoznać się naszym wskazówkami dotyczącymi montażu…i brać się do pracy. To będzie wspaniale ozdobiona przestrzeń, jesteśmy o tym przekonani!

Zapraszamy do fotorelacji: Jak przykleić fototapetę?