Listwa maskująca kable – jak skutecznie i estetycznie je zabezpieczyć?

Opublikowany przez

Warto zadbać o odpowiednie ukrycie kabli, które ciągną się przez pomieszczenie. To nie tylko kwestia estetyki, ale również bardzo praktycznego spojrzenia na potrzebę zabezpieczenia przewodów, od których zależy sprawne funkcjonowanie bardzo różnorodnego sprzętu. Dzięki listwom maskującym możesz zadbać zarówno o estetyczny wygląd pomieszczenia, jak i funkcjonalne zabezpieczenie przewodów. 

Po co ukryć kable?

Listwa maskująca kable to nie jest pierwszy element wykończenia pomieszczeń domowych i biurowych, o jakim myślimy podczas aranżacji wnętrza, natomiast ostatecznie okazuje się, że bez przemyślenia sposobu na ukrycie kabli, potrafią one zepsuć wrażenia wizualne. O rozmieszczeniu kabli do wielu urządzeń najczęściej myślimy na samym końcu, kiedy okazuje się, że nieestetycznie zwisają one przy komputerze, drukarce, telewizorze. Te plączące się pod szafką RTV lub biurkiem także nie robią najlepszego wrażenia, a czasem po prostu przeszkadzają. Taki brak zabezpieczenia oznacza także większe ryzyko mechanicznego ich uszkodzenia, zalania oraz innych problemów.

Maskownica kabli to bardzo praktyczny dodatek, który warto wykorzystać. Kanały instalacyjne, opaski kablowe , rury gładkie, sprzęt do mocowania kabli, listwy instalacyjne — to wszystko elementy, które spełniają jednocześnie dwa, bardzo istotne cele. Ukrycie kabli kojarzy się nam co prawda przede wszystkim z efektem estetycznym. To jednak niejedyny powód, aby dobrze ukryć przewody. Listy maskujące chowają kable nie tylko przed naszym wzrokiem, ale wieloma szkodliwymi dla nich czynnikami. Przede wszystkim zabezpieczenie kabli z wykorzystaniem listew maskujących sprawia, że nie są one narażone na działanie kurzu, nie zbierają się między nimi różnego rodzaju zanieczyszczenia, które docelowo mogą prowadzić do uszkodzeń. Przede wszystkim jednak kable chronione są przed uszkodzeniami mechanicznymi (np. najechaniem na nie krzesłem obrotowym) i działaniem wilgoci — te dwa czynniki potrafią zaś przyczynić się do poważnych problemów.

Listwa maskująca kable — nie tylko na podłodze

Organizer kabli i odpowiednie ich zabezpieczenie z pomocą listwy pozwala zaś zachować porządek w całej instalacji, odpowiednio ja zabezpieczyć, a także ukryć kable, a przed to zadbać o estetyczny wygląd pomieszczenia. Obecnie listwy maskujące cieszą się bardzo dużą popularnością i są chętnie wykorzystywane. Plusem jest także szeroka ich dostępność, duży wybór kolorystyczny, co pozwala łatwo dopasować zabezpieczenie do estetyki pomieszczenia.

Listwy maskujące dostępne są dzisiaj w tak szeroki wyborze rozwiązań, że możesz z powodzeniem montować je dokładnie tak, jak tego potrzebujesz. Niekoniecznie jedyną dostępną opcją jest montowanie listw na podłodze i ciągnięcie kabli przy powierzchni. Również dobrze, co czasem jest najwygodniejszym rozwiązaniem, linię przewodów możesz puścić na jakiejś wysokości ściany. Tutaj z powodzeniem również zamontujesz listwę maskującą. Może ona przy okazji pełnić funkcję odbojnicy dla oparcia przeszła. Taka podwójna funkcjonalność sprawdza się w wielu pomieszczeniach biurowych, a także np. pokoju nastolatka czy domowym gabinecie.

Jak wybrać listwy do maskowania kabli?

Maskownica do kabli to bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala ci skutecznie zabezpieczyć wszelkiego rodzaju przewody przed uszkodzeniami mechanicznymi, zabrudzeniami, zalaniem. Aby ochrona była skuteczna, warto zadbać o możliwie jak najlepszy dobór konkretnych rozwiązań. Dopasowując maskownicę, przyjrzeć się jej należy także pod kątem najlepszego dopasowania estetycznego. Najważniejsze kryteria wyboru to:

  • rozmiar — kluczowa będzie tutaj przede wszystkim średnica maskownicy; zastanów się ile i jakich kabli ma ona objąć, im większą średnicę będzie miała, tym więcej się kabli pod nią zmieści.
  • długość — zmierz dokładnie kable, które chcesz ukryć i dopasuj do tego wymiaru rozmiar maskownicy; dla bezpieczeństwa zawsze warto wybrać nieco dłuższą maskownicę.
  • sposób prowadzenia maskownicy — to bardzo ważny element; nieco inne maskownice stosujemy, kiedy chcemy je prowadzić pionowo po ziemi, inne — kiedy poziomo wzdłuż ściany.
  • sposób montażu — listwy wykończeniowe takie jak maskownica mogą być klejone lub także montowana na kołki.
  • materiał wykonania — weź pod uwagę trwałość, ale i specyfikę aranżacji przestrzeni; do wyboru masz maskownice z drewna, a także aluminium, dostępne są także modele ze szkła; za jedno z najlepszych rozwiązań uznać można jednak listwy na kable wykonane z twardego PVC, które są bardzo wytrzymałe, a przy tym elektroizolacyjne i trudnopalne.
  • kolor — maskownica powinna być jak najlepiej dopasowana pod względem kolorystycznym do całej aranżacji, koloru podłogi albo ściany wiele tutaj zależy od tego, jak wykończone jest pomieszczenie; najbardziej uniwersalne są oczywiście listwy czarne, beżowe, szare, które pasują do wnętrz bardziej tradycyjnie urządzonych, jak i tych industrialnych czy bardzo nowoczesnych; bez problemu znajdziesz jednak także inne propozycje.

Uwzględniając te wszystkie elementy, masz szansę dopasować funkcjonalne, jak i estetyczne rozwiązanie, które odpowiednio zabezpieczy twoje kable.

Brak tagów 0