Pompa głębinowa – jak wybrać właściwą?

Opublikowany przez

Posesje, na których nie istnieje możliwość podłączenia wodociągu, wymaga samodzielnego zadbania o kwestię dostępu do wody. W tym przypadku konieczna będzie budowa studni i montaż pompy głębinowej, dzięki czemu woda będzie mogła zostać dostarczona do domu. Czym należy kierować się wybierając pompy głębinowe? Jak wybrać właściwą? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Kiedy kupić pompę głębinową?

Zdarza się, że niektóre działki uniemożliwiają podłączenie sieci wodociągowej. Podobnie jednak jak w gospodarstwach domowych, stały dostęp do wody to konieczność. Sytuacja ta wymagać będzie budowy studni, a także w większości przypadków montażu pompy głębinowej, dzięki której woda będzie mogła być swobodnie dostarczana do domu. Kiedy urządzenie będzie niezbędne? Zdecydowanie należy nastawić się na tą inwestycję, gdy poziom wody w studni wynosi mniej niż 8 metrów. Pompy głębinowe umieszczane są bezpośrednio w studni, w ich warstwie wodonośnej. Ich montaż nie zawsze należy do najprostszych, jednak zaletę stanowi brak słyszanych dźwięków pracującego urządzenia. Przed zakupem pompy niezwykle ważne jest jednak, aby dobrać ją odpowiednio, uwzględniając przy tym kilka istotnych czynników. Które z nich są kluczowe? Odpowiadamy tuż poniżej.

Pompy głębinowe a rodzaj studni

Pierwszą i najważniejszą kwestię stanowi dobór pompy do rodzaju studni. W sklepach dostępne są zarówno pompy głębinowe do studni kręgowej, jak i do studni głębinowych. W przypadku posiadania studni kręgowej, czyli kopanej, najlepiej zastosować pompę o tym konkretnie przeznaczeniu. Kiedy średnica studni nie przekracza 2 metrów, nie ma potrzeby stosowania dodatkowo rury osłonowej, która będzie dbać o prawidłowe chłodzenie, której obecność obowiązkowa będzie wyłącznie w przypadku większych studni. Dobra pompa do studni kopanej powinna również posiadać między innymi sterownik pływakowy, zabezpieczający urządzenie przed pracą na sucho. Wybierając pompę do studni wierconych należy zwrócić uwagę na średnicę rury, w której znajdzie się urządzenie. Do najbardziej uniwersalnych zaliczają się rury o średnicy ok. 125 mm, co najlepiej uwzględnić na etapie budowy studni.

Wydajność pomp głębinowych

Moc silnika pompy to kolejna kwestia, jaką należy mieć na uwadze podczas jej wyboru. Urządzenie o najwyższej wydajności nie zawsze będzie jednak odpowiednim wyborem – ważne, aby jej wartość była niższa niż wydajność studni. Już podczas etapu tworzenia projektu studni określane są jej możliwości eksploatacyjne, które następnie korygowane są w trakcie jej czynnego użytkowania. Przekraczając jej dopuszczalną wydajność można sprawić, że uszkodzony zostaje filtr, co finalnie grozi wyłączeniem studni z użytku. W większości przypadków, w gospodarstwach jednorodzinnych wydajność pompy wynosi kilkadziesiąt litrów na minutę.

O czym jeszcze pamiętać przed zakupem pompy głębinowej?

Oprócz wymienionych wyżej czynników, przed wyborem pomp głębinowych należy dodatkowo mieć na uwadze wysokość budynku znajdującego się na działce i jego odległość od studni. Istotna jest ponadto ilość osób korzystających z wody, a także jej przeznaczenie – czy będzie ona używana do pobierania wody jedynie na potrzeby gospodarstwa domowego, czy też i na potrzeby ogrodu. Wybierając pompę warto pamiętać, że jest to inwestycja na wiele najbliższych lat, dlatego niezwykle ważna jest jej wysoka jakość. Sklep z pompami głębinowymi Watermark to miejsce, w którym można nie tylko znaleźć szeroki wybór pomp głębinowych w atrakcyjnych cenach. Doświadczeni pracownicy pomogą również dobrać odpowiednie urządzenie w taki sposób, aby użytkowanie pompy było jak najbardziej komfortowe.

Brak tagów 0