Pompy do szamba – na co zwracać uwagę w ich wyborze?

Opublikowany przez

Na rynku mamy dostępne różnego rodzaju pompy zatapialne, służące m.in. do osuszania pomieszczeń (np. zalanych pomieszczeń), wypompowywania wody czy pompowania szamba. Czy wiesz jednak czym różni się pompa do szamba od pomp zatapialnych? Jak skonstruowane są do szamba pompy? Jakie są ich rodzaje? Na co zwracać uwagę, wybierając odpowiednie urządzenie w postaci pomp do szamba? Czy ważna jest maksymalna średnica zanieczyszczeń, a może moc silnika? Jaka wydajność max będzie najlepsza? Czy liczy się wysokość podnoszenia, wykonanie czy odporność na korozję?

Pompy do wody, brudnej wody, ścieków – pompa zatapialna a pompa do szamba

Pompy do szamba, mylone są często z pompami zatapialnymi, ale warto rozróżnić oba produkty. Oczywiście jeden i drugi produkt ma zastosowanie w gospodarstwie domowym. Pompy zatapialne przydaj się do przepompowywania lub wypompowywania wody czy ścieków, dzięki czemu usuwasz niepotrzebne ciecze.

Do rodzajów pomp zatapialnych zaliczamy m.in. pompy do wody czystej (np. deszczówki, wody studziennej, wody z basenu domowego; nie zawierających większych mechanicznych zanieczyszczeń), pompy do wody brudnej (np. ze sprzętów łazienkowych czy kuchennych), zatapialne pompy ściekowe (do czystej wody, zanieczyszczonej piaskiem, pyłem, a także do ścieków surowych czy rzadkich osadów), pompy do szamba z rozdrabniaczem.

Co trzeba wiedzieć o szambach – budowa pomp

Nasuwa się zatem pytanie, czym właściwie jest pompa do szamba. Zgodnie z definicją to urządzenie, które usuwa grubsze zanieczyszczenia, na co pozwala rozdrabniacz. To on dba o to, aby urządzenie się nie zapchało.

Pompy do szamba muszą być z materiału wysoko odpornego na ścieranie i kontakt z kwasami. Najlepsze mają obudowę ze stali nierdzewnej i korpus ssąco-tłoczny z żeliwa.

Z zewnątrz, pompa ma oczywiście wąż, ale konstrukcja pompy jest w dużej mierze zależna od innych ważnych elementów tj. wirnik. To on zapobiega zapychaniu się sprzętu. Wirnik jest też odporny na ścieranie przez piasek z brudnej wody. Co ważne, trzeba wybierać modele do odpowiedniego rodzaju wody, gdyż te, dedykowane dla wody czystej nie poradzą sobie z większymi zanieczyszczeniami.

Ciekawostką jest także to, że nie każda pompa do szamba ma rozdrabniacz. Jeśli twoja woda jest brudna, ale nie ma wielu zanieczyszczeń, możesz wybrać urządzenie, bez rozdrabniacza. Z drugiej strony wersja z rozdrabniaczem nada się na przykład między innymi do przepompowywania gnojowicy, osuszania zbiorników podziemnych, akwenów czy opróżniania szamba. Rozdrabniacz poradzi sobie w szczególności z takimi elementami jak błoto, odchody, piasek.

Dobra pompa, czyli o co oprzeć wybór pompy

Właściwa pompa do szamba, powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dla klientów, kupujących pompy w sklepie, liczy się dobra cena, dostępność, rzetelny producent, długi okres gwarancji. Ale równie ważne są inne parametry tj. wysoka wydajność.

Przy zakupie pompy do szamba ważna jest zarówno wydajność, wysokość podnoszenia pompy, czy rodzaj rozdrabniacza. Możesz kupić bowiem modele, gdzie będzie rozdrabniacz nożowy, młotkowy, wirnikowy czy dyskowy. To one wskazują, jak duże zanieczyszczenia pompa może przerobić.

Prócz tego, ważny jest typ zbiornika (jedno lub dwukomorowy), cykl wykonywanej pracy, moc pompy, a także wysokość podawania wody ponad poziom lustra.

Brak tagów 0