Zabezpieczenie aparatury elektrycznej — wszystko, co musisz wiedzieć
Gwarancja bezpieczeństwa w budynku to podstawa dopuszczenia go do użytkowania. Problemy elektryczne to jedna z najczęstszych przyczyn pożarów. Nawet najmniejsza usterka może spowodować duże szkody. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób należy zabezpieczyć kable i przewody, ten tekst jest dla Ciebie!
- Gdzie wykorzystywane są szafy sterownicze?
- Do czego służą skrzynki zaciskowe?
- Jak zabezpieczyć przewody w domu?
Nieodpowiednio zabezpieczone elementy elektryczne mogą być przyczyną wielu problemów. Aby uniknąć zagrożenia należy je schować i uniemożliwić dostęp do nich osobom postronnym. Odpowiednie obudowy pozwalają nie tylko uchronić się przed zagrożeniem, ale również uporządkować dużą ilość przewodów i ułatwić posługiwanie się nimi. Najczęściej wykorzystuje się do tego skrzynki zaciskowe, szafy sterownicze lub kanały kablowe.
Gdzie wykorzystywane są szafy sterownicze?
Szafy sterownicze to duże metalowe obudowy, które umożliwiają organizację dużej ilości przewodów. Najczęściej wykonane są ze stali malowanej proszkowo lub stali kwasoodpornej. Dostępne są w różnych wymiarach. Szafki sterownicze mają zastosowanie głównie w różnego rodzaju branżach przemysłowych. W skuteczny sposób eliminują uszkodzenia mechaniczne. Zapewniają ochronę urządzeń i bezpieczeństwo, dzięki temu, że do szaf sterowniczych i instalacji w nich umieszczonych nie mają dostępu osoby nieupoważnione. Dodatkowo szafy mogą mieć wbudowane pulpity sterownicze, które umożliwiają elektroniczne sterowanie połączeniami.
Do czego służą skrzynki zaciskowe?
Do przewodów wykorzystywanych w domu najczęściej używa się skrzynek zaciskowych. Stanowią one obudowę i zabezpieczenie kabli oraz połączeń. Chronią przed uszkodzeniami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dostępne są w różnych wymiarach. Szerokość i wysokość można dopasować do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu, że skrzynki wykonane są z różnych materiałów, możliwy jest również ich montaż na zewnątrz budynku. Najczęściej są to tworzywa sztuczne, odporne na działanie wilgoci, promieni słonecznych i zanieczyszczeń.
Jak zabezpieczyć przewody w domu?
Prawidłowe zabezpieczenie kabli w domu ma ogromne znaczenie. Brak odpowiedniej ochrony może sprawić, że do połączeń będą miały dostęp dzieci lub zwierzęta. Przewody mogą zostać łatwo uszkodzone, przez nadepnięcie lub zalanie. Wszelkiego rodzaju zniszczenia mogą spowodować zwarcie. To z kolei może doprowadzić do pożaru. W niektórych przypadkach może zdarzyć się tak, że nieodpowiednie zabezpieczenie kabli będzie powodem, dla którego ubezpieczyciel nie zgodzi się na wypłatę odszkodowania.
Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zadbanie o odpowiednią obudowę przewodów. Szafki i skrzynki sprawią, że kable pozostaną uporządkowane i zabezpieczone. Trzeba pamiętać o tym, żeby dopasować odpowiednią obudowę do warunków, w jakich będzie używana. Należy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest skrzynka oraz jej wielkość. Podstawą jest zastosowanie materiałów niepalnych, odpornych na wysokie temperatury. Należy również pamiętać o tym, żeby wyposażyć instalację elektryczną w bezpieczniki.
Dzisiaj elektryczność jest niezbędna do codziennego funkcjonowania — zarówno w domu, jak i we wszelkiego rodzaju zakładach przemysłowych. Elektryka może jednak wyrządzić poważne szkody, jeśli jest źle przygotowana lub użytkowana. Trzeba pamiętać, że tylko prawidłowo opracowana instalacja zapewni pełne bezpieczeństwo w trakcie użytkowania. Dlatego dużo lepiej jest poświęcić uwagę na jej przygotowanie i zadbać o zabezpieczenia, niż później żałować, że wydarzył się wypadek.