Tradycja stosowania parawanów pokojowych wywodzi się z kultur azjatyckich – głównie chińskiej i japońskiej. Najstarsze zachowane parawany pochodzą z Chin z VIII w. W architekturze pełniły funkcje przegród wyznaczających granice domu i pomieszczeń, zapewniały intymność i ciepło. Warto wyjaśnić, dlaczego w niektórych kulturach azjatyckich, ruchome i często niestabilne parawany zastępowały zwykłe ściany.
Parawany pokojowe – z Chin do Japonii
Pierwsze parawany pokojowe pochodzą z Chin – były dość ciężkie, drewniane i rzeczywiście pełniły głownie funkcję ścian. Ale gdy z czasem zaczęły być popularne w Japonii, nadano im znacznie głębszego sensu. Parawan (najczęściej rozsuwany) stał się stałym elementem tradycyjnego japońskiego wnętrza. Jednak dla Japończyków nie była to tylko zwykła przegroda. Jego zastosowanie praktyczne łączyło się z wierzeniami i obyczajowością mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Charakterystycznym elementem sztuki, rzemiosła i budownictwa japońskiego była tymczasowość, dlatego w mieszkaniach najczęściej dominowały lekkie, papierowe, drewniane lub bambusowe dekoracje i meble. I to właśnie te lekkie, charakterystyczne parawany pokojowe zaczęły zdobywać sympatię Europejczyków, która trwa do dziś. Duży wpływ na wygląd architektury japońskiej, w tym zastosowanie parawanów, miała religia – shinto, a potem buddyzm. Zamiłowanie do stosowania, wydawałoby się tak kruchych elementów architektury stanowiło trzon japońskiej kultury opartej na wierze, że prawdziwe piękne pomieszczenia są ograniczone tylko ścianami i dachem, otaczane prostotą i delikatnością. Dlatego japońskie parawany były lekkie, składane i obecnie przy wielu mniej lub bardziej ważnych wydarzeniach codziennych: np. ceremonii parzenia herbaty, jako tła do koncertów lub tańców, jako ogrodzenia do obrzędów buddyjskich i procesji.
Kiedy parawany pokojowe pojawiły się w Europie?
Prawdopodobnie było to w XVI wieku, kiedy zachodni kupcy odwiedzający kraje wschodnie dostrzegli zalety pięknych i użytecznych parawanów. Przywieźli pomysł do Europejczyków, którzy dostosowali wygląd i funkcję przegród do swoich wymagań. Na przykład jezuiccy misjonarze uznali składane ekrany za idealną formę do nauczania zachodniej geografii, obyczajów i wierzeń religijnych. Parawany pokojowe szybko się przyjęły w Europie i stały się podstawą dobrze wyposażonego domu. Ostatecznie konstrukcje przegród były modyfikowane w zależności od potrzeb właścicieli. Tak naprawdę dla Europejczyków, parawany nigdy nie były tym samym co dla Japończyków czy Chińczyków. W kręgach zachodnich były postrzegane po prostu jako eleganckie i praktyczne zasłony.
Parawany współcześnie
W zasadzie rola parawanów pokojowych od wieków jest niezmienna. Parawan w dalszym ciągu służy do dekoracji i odgradzania pomieszczeń, ale dziś produkuje się go z trwalszych materiałów niż zwykły papier. Znakomicie sprawdza się przy urządzaniu minimalistycznego i oszczędnego wnętrza, pozwalając uzyskać równowagę i lekkość charakterystyczną dla tradycyjnych mieszkań japońskich. Dlatego jeśli nie chcesz przytłaczać domu dekoracjami, a przy okazji zależy ci na motywach azjatyckich– parawan sprawdzi się idealnie. Poza tym, parawan pokojowy jest niesamowicie praktyczny w mieszkaniu, w którym trzeba wydzielić strefę dzienną i nocną. W zależności od stylu, lekka przegroda wkomponuje się w każde wnętrze. To uniwersalny przedmiot aranżacji wnętrza, który z połączeniem dekoracyjnych malowideł czy haftów staje się małym dziełem sztuki. Niewątpliwą zaletą parawanu jest mobilność, łatwość przesuwania i składania, gdy nie jest potrzebny. Za parawanem można urządzić sypialnię, garderobę, biuro czy miejsce do zabaw dla dziecka. Parawan można także wykorzystać do przesłonienia nieatrakcyjnej części mieszkania, np. schowka czy grzejnika. Jego zastosowanie zależy wyłącznie od twojej fantazji i potrzeb. Więcej ciekawych propozycji znajdą Państwo na stronie: https://www.fototap.pl/parawany