Ile gładzi na m2 potrzebujesz? Podpowiadamy!
Kładzenie gładzi to czynność, za którą nie przepada nie tylko wielu amatorów, ale również profesjonalistów. Problem może stanowić także obliczenie, ile materiału będziesz potrzebować. Kalkulator gładzi pozwoli Ci błyskawicznie oszacować, ile opakowań kupić. Sprawdźmy, jak działa!
Co to jest gładź i jakie są jej rodzaje?
Zanim przejdziemy do obliczeń, przyjrzyjmy się bliżej samej gładzi i temu, jakie rodzaje są dostępne.
W każdym przypadku cel jest taki sam. Gładź szpachlowa pozwala na osiągnięcie gładkich i równych powierzchni na ścianach i sufitach, przygotowując je tym samym do malowania czy kładzenia tapet. Po wyschnięciu gładź usuwa wszelkie defekty, takie jak dziury czy pęknięcia.
Wśród dostępnych rodzajów gładzi wyróżnić można m.in.:
- Gładzie gipsowe – składają się głównie z gipsu z dodatkiem różnych substancji poprawiających ich właściwości. Są cenione za naturalny skład i doskonałe efekty wizualne, ale nie nadają się do stosowania w wilgotnych pomieszczeniach z powodu tendencji gipsu do wchłaniania wilgoci.
- Gładzie wapienne – produkowanae z mieszanki białego cementu, wapna i mączki wapiennej. Wyróżnia się zdolnością do „oddychania”, co sprzyja regulacji poziomu wilgotności wewnątrz pomieszczeń.
- Gładzie polimerowe – ich skład zawiera mieszankę polimerów, zagęszczaczy i innych dodatków. Mogą dzięki temu tworzyć łatwą w aplikacji pastę, która po wyschnięciu tworzy mocną, białą powłokę, odporną na uszkodzenia. Mogą być również wykorzystywane we wnętrzach o wyższej wilgotności.
Ile gładzi potrzeba na m2?
Zużycie gładzi zależy przede wszystkim od metrażu ścian, ale pewien wpływ na zużycie materiału ma także rodzaj produktu. W przypadku nowoczesnych gładzi hybrydowych o konsystencji pasty osiągnięcie analogicznego efektu wizualnego i doskonałe pokrycie powierzchni będzie zdecydowanie prostsze, natomiast standardowe gładzie gipsowe, wapienne czy cementowo-wapienne, które na dodatek trzeba rozrobić przed użyciem, mogą wiązać się z większym zapotrzebowaniem na materiał.
Istnieją oczywiście przeliczniki, które mają pomóc w określeniu zużycia gładzi. W przypadku suchych mieszanek przyjmuje się, że do uzyskania 1 mm warstwy potrzebny jest 1 kg na każdy metr kwadratowy powierzchni ścian. Pod tym linkiem: https://fguardi.com.pl/kalkulator-zuzycia znajdziesz udostępniony przez Francesco Guardi kalkulator gładzi. Pozwoli Ci oszacować w prosty sposób prawdopodobne zużycie produktu, a tym samym upewnić się, że nie zabraknie go podczas pracy. Wynik pokaże, ile zaawansowanej gładzi hybrydowej będzie potrzebne do wykonania określonej pracy. Nieco inaczej kalkulacje mogą wyglądać, jeśli zastanawiasz się, ile gładzi gipsowej na m2. Kalkulator w takim przypadku może pokazywać nieco większe liczby.
Kalkulator zużycia gładzi pomoże Ci w obliczeniach!
Przejdźmy do analizy wyników obliczeń. Przyjmujemy, że mamy do położenia gładź na 3 ścianach. Pierwsza ma 2.5 metra wysokości i 3 metry szerokości, druga i trzecia odpowiednio 2.5 metra wysokości i 4 metry szerokości. Łączna powierzchnia to wobec tego 117.5 mkw. Potrzebne będzie sześć dwudziestokilogramowych opakowań gładzi szpachlowej hybrydowej.
artykuł reklamowy