Klejenie fototapety – fotorelacja, czyli jak przykleić fototapetę flizelinową?

Opublikowany przez

Udało się! Odpowiednia fototapeta (pasująca kolorami i printami do aranżacji całego pomieszczenia, stylowa i stworzona z dbałością o każdy detal) została zakupiona i dostarczona. Przyszedł zatem czas na wielkie montowanie! Mogłoby się wydawać, że trzeba w tym celu wezwać specjalistów, ekipę, która na co dzień trudni się montowaniem fototapet – a to, jak wiemy, wiązałoby się z dodatkowymi kosztami. Prawda jest jednak taka, iż współcześnie tworzone egzemplarze przygotowuje się w taki sposób, by każdy bez najmniejszego problemu poradził sobie z ich przyklejeniem na ścianę. Tym, którzy raczej na miano złotej rączki nie zasługują, wydaje się to nieprawdą – jednak zapewniamy, że osoby, które póki co nie miały w swoim życiu do czynienia z samodzielnym remontowaniem domu czy mieszkania, także mogą to zrobić, jeśli tylko zastosują się do naszych porad i wskazówek (udzielonych przez najlepszych fachowców z branży remontowo – wykończeniowej.

Przyklej fototapetę samodzielnie!

Dziś na tapetę weźmiemy…fototapetę flizelinową. W krótkim poradniku napiszemy, w jaki sposób postępować, jakie kroki wykonać po kolei, na czym skupić się, by była ona zamontowana fachowo, sprawnie i perfekcyjnie. Na początek zatem kwestie przygotowawcze. Przeprowadzeniem montażu fototapety powinny zająć się dwie osoby. Jako przykład posłuży nam dziś model: https://www.fototap.pl/fototapety-3d/fototapeta-geometryczne-puzzle, o wymiarach 400×280 cm. Potrzebne będą również dwa opakowania dobrego kleju do tapet https://www.fototap.pl/akcesoria/klej-do-tapet. Ponadto przyda się zestaw akcesoriów do montażu, które w znacznym stopniu ułatwią pracę. Mowa o wałku, pędzlu do kleju, solidnym nożyku do odcinania fragmentów fototapety. Ściana, na której będziemy ów egzemplarz przyklejać, powinna być czysta i sucha. Dobrze byłoby także wyrównać dziury i ubytki, jeśli takowe występują, w przeciwnym razie bowiem fototapeta nie będzie prezentowała się zbyt dobrze. Dlaczego wybraliśmy właśnie fototapetę flizelinową? Jest to bowiem rozwiązanie szalenie wygodne i funkcjonalne, ten rodzaj podłoża bowiem wykazuje bardzo dużą odporność na zniszczenie, rozrywanie się czy też marszczenie (wszak zawsze chodzi o to, by naścienna ozdoba prezentowała się na powierzchni ściany jak najlepiej. Przystępujemy do wykonania zadania, przychodzi zatem czas na staranne rozrobienie kleju zgodnie z zaleceniami jego producenta (znajdującymi się każdorazowo na opakowaniu). W międzyczasie rozwijamy fototapetę, sprawdzając, czy nie ma na niej uszkodzeń – wszak musi prezentować się idealnie. Następnie na ścianie wyznaczamy sobie pionową pomocniczą linię, klejenie natomiast zaczynać będziemy od linii okna w kierunku drzwi.

Warto pamiętać!

Jeszcze przed rozprowadzeniem kleju na powierzchni ściany przychodzi odpowiedni moment na ustalenie dokładnego miejsca montażu – warto o tym pamiętać (jak również warto ponumerować kolejno przyklejane warstwy fototapety), bo w ten sposób „udekorowana” ściana bez przyklejenia na niej fototapety z pewnością nie charakteryzowałaby się walorami dekoracyjnymi. Wałkiem bądź pędzlem (niektórzy preferują pierwszy, inni zaś drugi sposób) umieszczamy cienką, lecz równomierną warstwę kleju na powierzchni ściany. Jednak nie możemy robić zbyt długiego odstępu między tą czynnością o nałożeniem fototapety, gdyż klej wysechłby i nie nadawałby się do użycia. Przyszedł zatem czas na klejenie. Ułożone wcześniej obok siebie fragmenty naściennej ozdoby zaczynamy przyklejać do ściany, dociskając ich powierzchnię wałkiem. Specjaliści radzą, aby kolejne segmenty fototapety przyczepiać do siebie „na styk”, by nie było między nimi odległości i jednocześnie aby nie nachodziły one na siebie. Dzięki temu uzyskamy bardzo dobry efekt końcowy. Ważne jest też to, by kolejne pasy montować od górnej części ściany. Przy dociskaniu wałkiem natomiast pozbywamy się nieestetycznych pęcherzy powietrza. Tak samo postępujemy z kolejnymi fragmentami ozdoby naściennej, która odtąd ma dekorować pomieszczenie. Każda górna oraz dolna część brytów powinna być następnie dokładnie i równo przycięta ostrym nożem do tapet. Tym oto sposobem dobrnęliśmy do końcowego etapu naszej pracy. Teraz należy poczekać 2-3 godziny, aż zamontowana na ścianie fototapeta wyschnie i…cieszyć się z dobrze wykonanego zadania!

Fotorelacja z klejenia fototapety

Montaż innych rodzajów fototapet – jak się za to zadanie zabrać

Fototapety na podłożu flizelinowym cieszą się w naszym kraju dużym powodzenie, jednak wiele osób decyduje się na zakup innych wersji. Jak umieszczać je na ścianie w fachowy i profesjonalny sposób? Czas to sprawdzić!

Klejenie fototapety lateksowej

Modele lateksowe montuje się na ścianach nieco inaczej niż te o flizelinowym podłożu, w tym przypadku bowiem warstwę kleju nakładamy zarówno na ścianę, jak i powierzchnię fototapety. Następnie czekamy 2-3 minuty, aż klej zacznie odpowiednio działać, po czym fragment po fragmencie (rozpoczynając od góry) przytwierdzamy nasz egzemplarz do powierzchni ściany, dociskając go wałkiem i w ten sposób likwidując zbędne pęcherze powietrza, które wyglądają bardzo nieestetycznie. Następnie ewentualny nadmiar kleju należy usunąć suchą ściereczką. Nie spieszmy się, każdy fragment dociskajmy niezwykle starannie. Po kilku godzinach, kiedy proces wysychania kleju ostatecznie się zakończy, fototapetę lateksową uznajemy za zamontowaną.

Klejenie fototapety papierowej

Fototapety papierowe znamy od wielu lat, w Polsce niegdyś właściwie tylko tego rodzaju się używało. Jednak i dziś mają one swoje oddane grono fanów. Jak zatem naklejać ten typ naściennej ozdoby? Postępujemy niczym w poprzedniej sytuacji (jak z lateksowym egzemplarzem) , klej bowiem nakładamy zarówno na ścianę, jak i powierzchnię fototapety. W tym przypadku należy pamiętać o tym, aby zawsze odczekać po nałożeniu kleju 3-5 minut, w tym czasie bowiem nasiąknie ona do pożądanych rozmiarów.

Klejenie fototapety winylowej

Jeśli chodzi o montaż fototapet winylowych, najlepiej robić to wtedy, gdy temperatura w pomieszczeniu wynosi od 10 do 20 stopni Celsjusza, to bowiem optymalne warunki do klejenia. Rozwijamy każdą rolkę ozdoby i sprawdzamy, czy mają one identyczny odcień, czy nie zdarzyły się ubytki lub zniekształcenia printów. W tym przypadku gdy już posmarujemy każdy pasek klejem, odkładamy go na kilka minut, po tym, gdy zostają one odpowiednio nawilżone (trwa to zazwyczaj maksymalnie kwadrans), przystępuje się do właściwego montażu.

Klejenie fototapety samoprzylepnej

Polacy coraz częściej decydują się także na zakup samoprzylepnych fototapet. Są one bardzo wygodne w montażu, bowiem mają już na swym spodzie warstwę kleju, dzięki czemu niczym nie spryskujemy ani też nie smarujemy podłoża (czyli powierzchni ściany). Po starannym zaznaczeniu pionowej pomocniczej linii odklejamy około 30 centymetrów fototapety od góry, przyklejamy ja do powierzchni (tym zajmuje się jedna z osób, zadaniem drugiej zaś jest wygładzanie powierzchni). Kolejne bryty należy przyklejać „na styl”, następnie wygładzić całość i…cieszyć się z nowej ozdoby!

To nic trudnego!

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj fototapety się zdecydujemy, pamiętajmy o tym, żeby montaż wykonywać w sposób staranny, niespieszny i dokładny. Wszak nie od dziś wiadomo, że kiepsko przyklejona do powierzchni ściany ozdoba raczej jej nie upiększa, a wręcz przeciwnie. Jak widać wystarczy tylko kilka podstawowych, akcesoriów, klej, fototapeta, dwie osoby i chęci do pracy, by przeprowadzić metamorfozę pomieszczenia!

Instrukcja montażu fototapety

Instrukcja montażu fototapety