Kupujemy huśtawkę ogrodową dla dziecka – poradnik dla rodziców

Opublikowany przez

Masz dom z ogrodem lub działkę? Szukasz prezentu dla swojego dziecka, który pozwoli spędzać mu aktywnie czas na świeżym powietrzu? Mamy dla Ciebie gotowe rozwiązanie, którym jest huśtawka ogrodowa dla dzieci. Jeśli zastanawiasz się, kiedy warto kupić pierwszą huśtawkę dla swojej pociechy lub na co zwracać uwagę podczas jej zakupu, poniższy tekst powinien Cię zainteresować.

Dlaczego huśtawka ogrodowa dla dzieci to świetny pomysł na prezent?

Zacznijmy od tego, że huśtawka ogrodowa dla dzieci to nie tylko zabawka, ale także sprzęt, który wspomaga rozwój fizyczny i psychiczny naszej pociechy. Huśtawka poprawia kondycję, koordynację, równowagę i zmysł przestrzenny. Jak wiadomo, dzieci mają niespożyte siły, co sprawia, że mogą spędzić na huśtawce długie godziny. W czasach, gdy dzieci coraz więcej godzin spędzają z telefonem w dłoni, huśtawka może być doskonałą odskocznią od np. social mediów, a przy okazji pozwala spędzać czas na świeżym powietrzu.

Huśtawka ogrodowa dla dziecka to również doskonała okazja do wspólnej zabawy z rówieśnikami. W zależności do modelu huśtawki może się na niej bawić nawet 2-4 dzieci. Dobra huśtawka to inwestycja, która posłuży przez kilka lat. Dlatego jej zakup powinien być starannie przemyślany.

Jakiego rodzaju huśtawki dziecięce spotkamy w sklepach?

Huśtawki ogrodowe dla dzieci są bardzo zróżnicowane pod względem kształtu, rozmiaru, materiału wykonania. W sklepach znajdziemy wersje zarówno dla dzieci niespełna rocznych, jak i dla 12-15 latków, którzy o ile huśtawka jest odpowiedniej wielkości, będą z niej chętnie korzystać. Ogólnie rzecz biorąc możemy podzielić huśtawki na dwie kategorie:

– huśtawki pojedyncze – są najprostsze i najtańsze. Mogą mieć różne rodzaje siedzisk, np. fotelik, deska, krzesełko, siatka. Huśtawki pojedyncze mogą być montowane na stelażu lub zawieszane na drzewie, gałęzi lub haku.
– huśtawki wieloosobowe – które pomieszczą 2-4 dzieci. Mogą mieć różne kształty siedziska np. bocianie gniazdo, koło. Huśtawki wieloosobowe wymagają większej przestrzeni i stabilnego stelaża.

Na co zwracać uwagę kupując huśtawkę ogrodową?

Huśtawka może wydawać się bardzo prostych urządzeniem od strony konstrukcyjnej. Niemniej jednak jest kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę. Oto one:

– wiek i waga dziecka – to podstawowe kryteria, które decydują o tym, która huśtawka będzie odpowiednia dla naszego dziecka. Huśtawki mają różne ograniczenia np. dotyczące wieku. W sklepach znajdziemy modele dla maluszków, które nie mają jeszcze roku. Ich zadaniem jest przyzwyczaić małego człowieka do tego, że może się ruszać przód, tył i nie wzbudzić przy tym jego strachu. Na drugim biegunie są modele dla energicznych 10 latków, którzy mają nadmiar energii, a tym samym huśtawka musi to wytrzymać.
– bezpieczeństwo huśtawki – to kluczowy aspekt przy każdym jej typie. Rodzaj użytego materiału, sposób wykończenia, sposób montażu. Huśtawka musi być stabilna, wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne. Nic nie powinno skrzypieć ani mieć wystających elementów, o które dziecko mogłoby się skaleczyć.
Siedzisko powinno być wygodne, ergonomiczne i bezpieczne. Dla najmłodszych dzieci stosuje się tzw. foteliki kubełkowe, z którego dziecko nie wypadnie. Dla nieco starszych dzieci przewidziano specjalne zapięcia.

Podsumowanie

Huśtawka ogrodowa dla dzieci to świetny pomysł na prezent lub po prostu na urozmaicenie form spędzania czasu w ogrodzie przez nasze dziecko. Im młodsza jest nasza pociecha, tym więcej uwagi powinniśmy poświęcić na kwestie wygodnego i bezpiecznego fotelika. Może się też zdarzyć, że nasze dziecko wcale nie polubi huśtania się i szybko z niego zrezygnuje. Czasem potrzeba czasu, aby otworzyć się na nowe doświadczenia. Jako rodzice musimy być tego świadomi.

Brak tagów 0