Modne tapety w dziesięcioleciach XX wieku

Opublikowany przez

Ludzkość od zawsze chciała upiększać w jakiś sposób wnętrza – to znawcy architektury, sztuki i designu zauważyli już dawno temu. Tapety jako elementy ozdób ścian pojawiać się zaczęły na naszym kontynencie już szesnastym wieku. W epoce renesansu nie były one rzecz jasna dostępne powszechnie, lecz tylko dla wybranych. Kolejne wieku przynosiły stopniowy rozkwit ich popularności – w XIX wieku osiągnął on apogeum. Produkcja na masową skalę, coraz więcej wzorów i metod tworzenia – to właśnie przyniósł ubiegły wiek.

Najmodniejsze tapety w początkach XX wieku

Myliłby się ten, kto sądzi, iż to, co raz się pojawi w sztuce, architekturze czy zdobieniu wnętrz, z czasem nie wraca. Przecież jest dokładnie tak, jak w przypadku mody, która raz za razem pojawia się na nowo (wspomnieć warto chociażby spodnie typu „dzwony” lub „szwedy”) . Dlatego też design z początków wieku XX jak najbardziej ma także swoje odzwierciedlenie i echa we współczesnych tapetach. Pejzaże i ornamenty roślinne były niezwykle popularne w początkach ubiegłego wieku, dziś natomiast niejako wracają do nas pod postacią mozaikowych printów: https://www.fototap.pl/tapety/fototapeta-kolorowa-mozaika. W eklektycznych wnętrzach sprawdzają się one wprost idealnie, podkreślając ich niezwykły charakter.

Jakie tapety były modne w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku?

Sporą zmianę przyniosła środkowa część wieku, pojawił się wtedy bowiem słynny nurt pop-art (głównie na terenie Anglii oraz Stanów Zjednoczonych). W naszym kraju przyjął się on co prawda znacznie słabiej, ale także odcisnął swoje piętno w dziedzinie dekorowania wnętrz. I oczywiście pozostał do dziś, o czym świadczyć może chociażby popularność owej fototapety: https://www.fototap.pl/fototapety/fototapeta-usta-pop-art. Wybierana jest ona najczęściej do domów i mieszkań ludzi młodych, dynamicznych, interesujących się różnymi kierunkami w sztuce. Zachwyca formą i kolorystyką, a wzór ten powstał przecież wiele dziesiątek lat temu, a do dziś tak chętnie się go wykorzystuje. Niesamowite, prawda?

Tapety modne u schyłku XX wieku?

Można zapewne domyślić się tego, że końcówka ubiegłego wieku przyniosła kolejne zmiany i to, co było modne do tej pory, pojawiło się w odwrocie. Schyłek dwudziestego wieku to oczywiście nowe trendy w dziedzinie dekorowania ścian. Chciano wtedy ubarwić rzeczywistość, dodać jej wzorów i kolorów, dlatego też tapety na ścianach to cała feeria barw. Gdybyśmy mieli uprzednią modę odnieść do tego, co dziś jest na topie, oczywiście można dostrzec echa tamtych czasów. Ogromną popularnością cieszy się dziś na przykład wzór Różowa łąka – koło: https://www.fototap.pl/tapety/fototapeta-rozowa-laka-kolo. W ubiegłym wieku moda na tapety w roli ściennych dekoracji rozkwitała, dziś także można ten trend zauważyć. Ciekawe jest to, że reminescencje tamtych printów i tematów pojawiają się i dziś!