O obrazach monochromatycznych słów kilka

Opublikowany przez

Obrazy monochromatyczne

Jedni uwielbiają wprost, gdy w obrębie jednego dzieła widzieć mogą kilka lub kilkanaście przeróżnych barw, drudzy zaś są zwolennikami monochromatyzmu. Przypomnijmy, iż polega on na użyciu jednego koloru, lecz w wielu odcieniach. Ta technika była niezwykle popularna między innymi w XIV-XVI wieku w Japonii, dziś jednak wraca do łask, a jej fanów nie brakuje.

Jest wszak w obrazach monochromatycznych pewna tajemnica, coś, co każe nam przyjrzeć się im nieco dłużej. Wydaje się, że autorowi zdecydowanie trudniej jest stworzy pejzaż czy portret z wykorzystaniem wyłącznie jednego koloru niż wówczas, kiedy ma ich do wyboru całą paletę. Obrazy monochromatyczna to tak naprawdę cała masa przeróżnych możliwości – ich zwolennicy jednak wiedzą, że najlepiej czują się one we własnym towarzystwie. Co to oznacza?

Gdy na jednej ścianie powiesimy obok siebie obraz monochromatyczny oraz taki, na którym widzimy zielenie, żółcie, błękity i granaty, tak naprawdę zupełnie niepotrzebnie blask tego pierwszego zgasimy. Tak, monochromatyczne dzieła zdecydowanie konkurencji nie lubią. Jeśli decydujemy się na powieszenie takiego obrazu, niech ma ono dla siebie przestrzeń.

Monochromatyczne obrazy nierzadko trafiają do sypialnianych przestrzeni. Dlaczego tak się dzieje? W tych pomieszczeniach bowiem odpoczywamy, relaksujemy się, nabieramy sił. Dlatego bardzo energetyczne, wielobarwne egzemplarze niekoniecznie się sprawdzają, zdecydowanie lepiej wybrać coś nieco spokojniejszego, niepozbawionego jednak wyjątkowości, magii i tajemniczości.

Tego typu obrazy wspaniale komponują się także w przestrzeniach salonu – najlepiej, kiedy mamy do czynienia z pokojem pokaźnych rozmiarów, urządzonym jednak raczej surowo i minimalistycznie. Wtedy, gdy na którejś ze ścian pojawi się monochromatyczne dzieło, będzie ono miało okazję zagrać tutaj przysłowiowe pierwsze skrzypce.

Co przedstawiają obrazy monochromatyczne?

Tak naprawdę nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, gdyż bywa bardzo różnie. Nierzadko zdarza się, że jest to pojedyncze drzewo w parku lub też cały las. Pojawia się jednak także szereg innych możliwości, na przykład wąska uliczka jednego z zapomnianych przez wszystkich miast czy też polna droga. Nierzadko monochromatyczne obrazy przedstawiają również ludzi, zwierzęta bądź martwą naturę. Nie brakuje także egzemplarzy typowo abstrakcyjnych – one znakomicie sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych, urządzonych z niezwykłą wprost prostotą i oszczędnością formy. Na szczęście wielbiciele minimalizmu mają wiele rozwiązań do wyboru, każdy zatem z powodzeniem odnajdzie coś dla siebie!

https://www.fototap.pl/obrazy/obraz-monochromatyczna-mapa-swiata-tryptyk
https://www.fototap.pl/obrazy/obraz-monochromatyczna-mapa-swiata