Domowa galeria niczym z marzeń. Jak wieszać obrazy, by powstała piękna kompozycja?

Opublikowany przez

Z opinii specjalistów wynika, że Polacy z każdym rokiem coraz bardziej dbają o design swoich domów i mieszkań. Starają się o to, by kolor ścian idealnie współgrał z elementami dekoracyjnymi, a barwy mebli komponowały się z podłogą oraz dywanami. Cieszy nas to niezmiernie – zwłaszcza tych pamiętających jeszcze lata szaro – burego, nieciekawego pod względem architektonicznym oraz urządzania wnętrz PRL-u. Wtedy każdy „duży pokój” w polskim mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty prezentował się właściwie tak samo. Dziś zaś liczy się oryginalność, stylowość, niebanalność. Jak wprowadzić je do pomieszczenia w prosty sposób? Dzięki obrazom umieszczonym w galerii!

Obrazy zgrupowane na jednej ścianie bezapelacyjnym hitem sezonu!

Na to rozwiązanie na pewno nie zdecydują się ci, dla których jeden obraz na ścianie jest absolutnym maksimum. Jednak według najnowszych wzorców to właśnie grupowanie ich w domowej galerii daje znakomite efekty wizualne. Jak to robić, by nie dopuścić do efektu chaosu czy nadmiaru zdobień, a jednocześnie sprawić, by było naprawdę stylowo? Jest na to kilka rad! Najważniejsza sprawa to odpowiedni dobór obrazów – jeśli bowiem (mówiąc nieco potocznie) każdy z nich będzie z innej bajki, nie będą miały jakiegokolwiek punktu wspólnego, podobnej kolorystyki czy też elementów – zamiast gustownej domowej galerii uzyskamy efekt chaotycznego rozmieszczenia ozdób. Warto również, gdy już zbierzemy wszystkie interesujące nas egzemplarze, wybrać dogodne miejsce dla naszych obrazów. Jeśli chodzi o pokój dzienny, zwykle jest nim ściana umieszczona za sofą, w sypialni – za łóżkiem, na schodach – wzdłuż nich (tak, byśmy spoglądali na obrazy wraz z czynnością wchodzenia na górę). Nie zapominajmy o tym, że potrzebna jest nam odpowiednia ilość miejsca. Wyznaczenie granic owej galerii to praca, którą wykonać powinniśmy w pierwszej kolejności. W jaki sposób możemy wieszać nasz zbiór?

Jak powiesić obrazy na ścianie, by wyglądały stylowo?

Jednym z najpopularniejszych metod jest powieszenie naszych naściennych ozdób w formie poziomej galerii. Tutaj oczywiście precyzja będzie szalenie istotnym elementem, bowiem już centymetrową pomyłkę może być widać, a na tego typu błędy zapewne nie chcemy sobie pozwolić. Niekwestionowanym hitem ostatnich czasów jest wieszanie ozdób tak, by powstał w ten sposób swego rodzaju obraz stworzony z obrazów. Na tego typu kompozycję trzeba mieć pomysł – jej elementy nie mogą być przypadkowo ułożone, a ich rozmieszczenie wymaga od nas nieco wysiłku. Ale opłaca się – w rezultacie bowiem uzyskujemy niezwykle miła dla oka galerię. Co ze wspomnianym już zestawieniem obrazów nad schodami? To klasyczne rozwiązanie nadal ma bardzo wielu zwolenników. Tutaj postępować możemy dwojako: wieszamy nasze ozdoby w uprzednio wymierzonych granicach lub też w linii. Nie zapominamy rzecz jasna o tym, iż nasze linie biegną tu skosem.

Obrazy na ścianie – jak je powiesić?

Nie możemy pominąć milczeniem również podstawowych kwestii dotyczących wieszania naściennych ozdób. Centralny punkt naszej kompozycji powinien bowiem znajdować się na wysokości wzroku osoby przeciętnego wzrostu. Jeśli decydujemy się na umieszczenie naszej galerii nad sofą, nie zapominajmy o tym, iż nie może ona zajmować mniej niż 1/3 długości mebla – byłaby wówczas zwyczajnie za wąska i niknęłaby pośród innych elementów wyposażenia owego wnętrza. Jednocześnie jednak galeria nie może być od owego mebla szersza, wówczas bowiem uzyskalibyśmy odwrotny od zamierzonego efekt. Trzymajmy się jednej wersji kolorystycznej, to szalenie istotne. Wszak wspaniale prezentują się zgrupowane w galerii obrazy czarno – białe, pastelowe bądź te jaskrawe, jednak ich połączenie to już dla naszego zmysłu wzroku zdecydowanie zbyt wiele. Wspomnijmy także o osi symetrii – gdy bowiem pragniemy powiesić na którejś ze ścian dużo obrazów, trzymajmy się jej. Nawet jeśli elementy po obu jej stronach nie będą do siebie bardzo podobne, warto zachować ich podobne położenie i wielkość. Nie zapominajmy także o oświetleniu, jeśli decydujemy się na umieszczenie naszych obrazów w raczej ciemnym zakątku – na przykład w pozbawionym światła słonecznego przedpokoju. Wyeksponowanie galerii w ten sposób na pewno doda jej ważności i sprawi, iż nasi goście chętniej będą ją podziwiać.

Jak wieszać obrazy w galerii – kilka trików

Jeśli powiesimy obrazy jeden nad drugim, wnętrze będzie wydawało się wyższe – ten znakomity trik wykorzystany jest często w niskich pomieszczeniach, by stworzyć złudzenie ich strzelistości. Każdy, kto pragnie, by wnętrze jego domu czy mieszkania nabrało przytulności, powinien zdecydować się na wieszanie obrazów w różnych liniach – w ten sposób uzyskamy bez trudu taki właśnie efekt. Jeśli pragniemy nadać pomieszczeniu formalnego charakteru – symetria jest jak najbardziej pożądana. Jeśli posiadamy kilka podobnych obrazów, możemy połączyć je zarówno w aranżację zamknięta, jak i otwartą. Wedle pierwszej wersji wykorzystujemy dwa egzemplarze pionowe oraz dwa poziome, tworząc w ten sposób kompozycję w kształcie prostokąta, która jest całością. Aranżacja otwarta natomiast pozwala na sprawienie, by niewielkie obrazy w naszej galerii optycznie wydawały się znacznie większe. Jednym z bardziej odważnych pomysłów jest galeria na niemalże całej powierzchni ściany. W tym przypadku warto jednak wykorzystać modele tej samej wielkości, nawiązujące do siebie tematyką, printami oraz kolorystyką. W przeciwnym razie bowiem efekt chaosu będzie murowany! Niekiedy łączy się również obrazy mające różne kształty ram – trzeba jednak zrobić to niezwykle umiejętnie, aby uzyskać interesujący i daleki od przypadkowego czy banalnego efekt. Warto pamiętać również o tym, iż powieszone przez nas dzieła będą stosownie uwypuklone, gdy będziemy stosować zasadę kontrastu miedzy nimi a ścianą. Na jasnej ścianie wspaniale wygląda wszystko, co kolorowe, jaskrawe, ciemne, zaś ciemna ściana domaga się jasnych ozdób. Pamiętajmy o tym, że galeria obrazów znakomicie sprawdzi się zarówno w niewielkim, jak i bardzo przestronnym wnętrzu. Wszystko zależy bowiem od tego, jakie dekoracje zastosujemy. Ważne, by całość była spójna i nieprzypadkowa, a nadamy pomieszczeniu nową jakość!

Zdjęcie miniaturki: Pixabay.com Zdjęcie miniaturki: pinterest.com