Rodzaje fototapet i tapet ściennych

Opublikowany przez

Fototapety (czyli innymi słowy tapety z nadrukowaną fotografią) są ozdobami naściennymi wykonanymi z różnych rodzajów materiałów. Choć początkowo do ich stworzenia używano głównie papieru, szybko odkryto, że dzięki wykorzystaniu również innych surowców będą to dekoracje trwałe, solidne i wytrzymałe, odporne na różne warunki, nowoczesne.

Fototapety winylowe tworzy się z podłoża wykonanego z flizeliny z dodatkiem winylu. Są one bardzo trwałe i wytrzymałe, często montuje się je na ścianach w kuchniach czy łazienkach. Druk jest w tym przypadku półmatowy.

Fototapety foliowe to innymi słowy wydruk na folii samoprzylepnej, do ich montażu nie używa się kleju. Tego typu tapeta świetnie komponuje się idealnie płaskiej ścianie, na meblach, oknach czy też drzwiach.

Fototapety laminowane mają lateksowe podłoże, dlatego są niezwykle trwałe i wytrzymałe, odporne na mycie czy czyszczenie. Ten rodzaj tapety z nadrukowaną fotografią sprawdzi się nawet w kuchni czy łazience w miejscach, gdzie panują dość specyficzne warunki (np. w okolicach prysznica).

Fototapety lateksowe są bardzo chętnie kupowane przez klientów ze względu na łatwy montaż oraz świetne oddawanie barw. Po ich zastosowaniu powierzchnia ściany może oddychać, typ ten jest często używany w sypialniach czy też pokojach dziennych. Są trwałe i wytrzymałe, bardzo elastyczne.

Fototapety flizelinowe pozwalają na zamaskowanie nierówności znajdujących się na powierzchni ściany. Bardzo elastyczne, zapewniające izolację akustyczną i cieplną w pomieszczeniu.

Plakat metalowy – rodzaj metalowej tabliczki ozdobnej różnych rozmiarów, montowanej w pomieszczeniach w celach dekoracyjnych. Nadruk na plakacie może być dowolny.

Parawany pokojowe – przenośne ścianki o kilku połączonych z sobą zawiasami skrzydłach. Niegdyś miały one chronić domowników przed przeciągami, dziś pełnią wiele funkcji (między innymi służą jako dekoracja (<b>parawany dekoracyjne</b>), pozwalają na odgrodzenie różnych stref pomieszczenia). Mogą posiadać różne rozmiary i nadruki.

Obrazy na szkle akrylowym utwory plastyczne / artykuły dekoracyjne, za sprawą których autor przekazał odbiorcy różnego rodzaju treści. Mają one charakter typowo artystyczny. Materiałem jest w tym przypadku trwałe i wytrzymałe, przejrzyste i łatwe w obróbce szkło akrylowe, zwane inaczej pleksiglasem.

Obrazy na korku – artykuły dekoracyjne/utwory plastyczne montowane na powierzchni ściany, stworzone z ekologicznego materiału (korka/ tablicy korkowej), najczęściej przedstawiające mapę świata. Umieszcza się je zwykle w pokojach dzieci i nastolatków.

Tapety ścienne zwykle sprzedawane aktualnie w rolkach, stworzone z papieru lub innego rodzaju materiału jak flizelinowe.

Fototapeta 3d – tapeta z nadrukowaną fotografią, która ukazana jest w technologii trójwymiarowej. Służy między innymi optycznemu powiększeniu pomieszczenia.

Obrazy ręcznie malowane – utwory plastyczne, w przypadku których autor samodzielnie, własnoręcznie naniósł na wybrany przez siebie materiał różnego rodzaju treści (w przeciwieństwie do obrazów tworzonych w sposób taśmowy na linii produkcyjnej).

Obrazy drukowane – utwory plastyczne, w przypadku których zastosowano technikę zadrukowywania płótna bawełnianego. Dostępne w różnych rozmiarach.