Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze obrazów?

Opublikowany przez

Obraz może stanowić jedną z najbardziej wyjątkowych dekoracji w domu. Może, ale nie musi. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że obraz powinien pasować do kolorystyki wnętrza. W przeciwnym razie obraz przestanie być ciekawym elementem dekoracyjnym, a stanie się dziwną ozdobą, nie pasującą do całości. To jedna z najważniejszych kwestii. Przy wyborze obrazu warto jest zwrócić uwagę na jeszcze kilka innych ważnych aspektów, które szerzej zostaną omówione w niniejszym artykule.

Obraz idealną dekoracją w domu

Obrazy są niezwykłym elementem wystroju domu. Sprawią, że wnętrze nabiera oryginalnego, swoistego charakteru i klasy. Z pewnością dom, w którym brakuje obrazów wydaje się pusty, bez stylu, mimo że umieszczonych jest w nim dużo innych dekoracji. Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, że trudno jest znaleźć inne, tak ciekawe i proste w montażu dekoracje, które będą dobrze komponowały się w praktycznie każdym wnętrzu. Za obrazami z pewnością przemawia także fakt, że można je kupić w stosunkowo niskich cenach. Ciekawym rozwiązaniem staje się również zakup reprodukcji dzieł znanych malarzy. Obraz może stanowić dekorację w praktycznie każdym pomieszczeniu – zaczynając od salonu, a kończąc na ganku czy łazience. Z pewnością obrazy kojarzą się przede wszystkim z ich klasyczną formą. Mowa tu o obrazach w prostokątnych ramach. Dziś popularne są zupełnie inne wzory. Przede wszystkim mowa tutaj o wieloczęściowych i tryptykach. Nie da się zaprzeczyć, że to idealna dekoracja nowoczesnego i pełnego stylu domu.

Idealna aranżacja wnętrza

Nie da się zaprzeczyć, że stworzenie idealnej aranżacji wnętrza to niezwykle trudne zadanie. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że wszystkie elementy ozdobne powinny idealnie do siebie pasować. Jedną z najciekawszych dekoracji jest obraz. To idealny element, który będzie pasował do praktycznie każdego wnętrza. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio dobrać obraz do stylu wnętrza. Do staropolskiego, tradycyjnego wystroju nie będzie pasował nowoczesny obraz, w szczególności mowa o obrazach przedstawiających geometryczne figury oraz inne nowoczesne wzory. W takim wnętrzu lepiej sprawdzi się obraz przedstawiający krajobraz, pejzaż lub kompozycję kwiatów. Natomiast w nowoczesnych wnętrzach fantastycznie sprawdzą się obrazy przedstawiające ciekawe wzory, kompozycje, linie, figury. To dość oryginalne obrazy, abstrakcyjne, nieoczywiste. Z pewnością do nowoczesnych wnętrz nie będą pasować pejzaże czy obrazy przedstawiające krajobrazy. Warto jest również dobrze przemyśleć wygląd obrazu – czy będzie jednoczęściowy czy kilkuczęściowy. Druga forma, czyli obrazy wieloczęściowe cieszą się w ostatnim czasie bardzo dużą popularnością. Warto jest również zauważyć, że obraz to idealne dopełnienie pozostałych dekoracji w domu. Niemniej jednak bardzo ważne jest, aby kolorystycznie pasował do tych dekoracji. Nie można łączyć poszczególnych elementów ozdobnych w domu na zasadzie przypadku, tylko dlatego, że coś nam się podoba. Warto jest dobrze przemyśleć każdy zakup, odpowiednie dobranie poszczególnych elementów pozwoli na stworzenie niesamowitego, harmonijnego i ciekawego wnętrza. Należy zwrócić uwagę na fakt, że obraz ma dopełniać wygląd wnętrza, być ciekawym i wyjątkowym elementem dekoracyjnym, kropką nad „i”. Poniżej przedstawimy zasady doboru fototapet do poszczególnych wnętrz – salonu, jadalni, sypialni, pokoju dziecięcego, biura, łazienki, kuchni. Z pewnością każde wnętrze charakteryzują zupełnie inne cechy. W związku z powyższym trudno jest mówić o uniwersalnych zasadach dopasowania obrazów do poszczególnych wnętrz, niemniej jednak wyróżnić można kilka powtarzających się reguł.

Obrazy do salonu

Salon to prawdopodobnie najważniejsze pomieszczenie w domu. Spędzamy w nim mnóstwo czasu, odpoczywamy, relaksujemy się po ciężkim dniu w pracy. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że salon to miejsce, gdzie zapraszamy gości. W związku z powyższym jest to także pomieszczenie niejako reprezentacyjnie. To właśnie po wyglądzie salonu ocenia sposób udekorowania oraz umeblowania domu. Goście zapamiętują wygląd naszego domu właśnie po salonie. Jakie zasady obowiązują przy doborze obrazu do salonu? Na początku przede wszystkim należy zauważyć, że najważniejsze jest, aby określić z jakim stylem wnętrza mamy do czynienie. Należy przede wszystkim rozróżnić wnętrza tradycyjne, staropolskie oraz wnętrza nowoczesne. W przypadku tych pierwszych, klasycznych wnętrz, najczęściej spotykanych w domach warto jest zauważyć, że takie wnętrza najczęściej charakteryzują się ścianami pomalowanymi w ciepłych barwach, są to wnętrza przytulne, ciepłe, z dużą ilością ozdób, różnych bibelotów. Do takich wnętrz najlepiej będą pasować obrazy w ciepłych kolorach, przedstawiające pejzaże czy kompozycje kwiatowe. Najważniejsze jest jednak, aby dopasować kolor obrazu do kolorów dominujących we wnętrzu tak, aby obraz stanowił niejako dopełnienie dekoracji, był wyjątkowym elementem ozdobnym, delikatnie wyróżniającym się na tle pozostałych dekoracji. Zupełnie inne zasady obowiązują przy doborze obrazów do surowych i nowoczesnych wnętrz. W takim przypadku fantastycznie sprawdzą się obrazy, które przedstawiają ciekawe figury, geometryczne wzory. Na pewno sprawdzą się obrazy monochromatyczne, ale warto jest zwrócić uwagę na bardziej kolorowe obrazy, gdzie na białym lub ciemniejszym tle przedstawione są wzory w żywych kolorach, np. różnokolorowe linie. Z pewnością takie kompozycje będą bardzo ciekawie komponować się na tle jasnego i zimnego wnętrza. Warto jest zwrócić uwagę również na takie rozwiązanie, z pewnością jest to niejako przełamanie surowego charakteru wnętrza ciekawym i wyjątkowym elementem.

Podsumowując przy doborze obrazu do salonu należy pamiętać o:

 • dopasowaniu kolorystycznie obrazu do charakteru wnętrza – należy przede wszystkim rozróżnić ciepłe, klasyczne wnętrza od nowoczesnych i surowych wnętrz,
 • wyborze odpowiedniego motywu obrazu – do ciepłych i klasycznych wnętrz fantastycznie będą pasować obrazy przedstawiające pejzaże, kompozycje kwiatowe, krajobrazy, a do nowoczesnych wnętrz idealnie będą pasować figury geometryczne oraz abstrakcje.

Sprawdź naszą ofertę: https://www.fototap.pl/obrazy/do-salonu

Obrazy do jadalni

Jadalni to pomieszczenie, gdzie jak sama nazwa wskazuje spożywa się posiłki. Tak więc warto jest zauważyć, że w jadalni potrzebne są ciekawe elementy dekoracyjne. Najczęściej jadalnia to stół, krzesła, ewentualnie jakaś komoda. Często jest to pomieszczenie nie docenianie w domu. Skupiamy mało uwagi i czasu na jego umeblowanie przede wszystkim ze względu na fakt, że spędzamy tam stosunkowo mało czasu. Warto jest docenić wartość tego pomieszczenia, dobrać odpowiednie elementy ozdobne oraz sprawić, że jadalnia stanie się bardzo ciekawym pomieszczeniem w domu. Jaki obraz będzie najlepiej pasował do jadalni? Z pewnością będzie to obraz z motywem jedzenia. Oczywiście nie należy tego traktować nazbyt poważnie, niemniej jednak owoce w koszu czy jabłka w ciekawym kolorze mogą okazać się idealną ozdobą w jadalni. Warto jest również zwrócić uwagę na nieszablonowe rozwiązania. Być może odpowiednim rozwiązaniem będzie wybór obrazu przedstawiającego filiżankę aromatycznej kawy. W ciepłych wnętrzach fantastycznie sprawdzą się kompozycje przedstawiające kolorowe wzory kwiatów, różnokolorową mapę. Każde z tych rozwiązań idealnie sprawdzi się w jadalni. Bardzo ważne jest również dobranie odpowiedniej formy obrazu. Może to być obraz jednoczęściowy lub wieloczęściowy, bardzo ciekawie w jadalni będą prezentować się oryginalne i abstrakcyjne obrazy.

Podsumowanie – wybierając obraz do jadalni należy zwrócić uwagę na:

 • obraz w jadalni wcale nie musi przedstawiać jedzenia, warto jest przeanalizować inne motywy, np. roślinne,
 • należy dopasować kolorystycznie motyw obrazu do koloru ścian,
 • fantastycznym elementem dekoracyjnym w jadalni jest lustro, po przeciwnej stronie może znajdować się obraz. Dzięki temu jadalnia będzie się fantastycznie prezentować.

Sprawdź naszą ofertę: https://www.fototap.pl/obrazy/do-kuchni

Obrazy do sypialni

Nie da się zaprzeczyć, że sypialnia to jedno z najbardziej wyjątkowych pomieszczeń w domu. To niejako intymne wnętrze. Miejsce, gdzie się odpoczywa, czyta książki. Sypialnia to nie tylko miejsce, gdzie się śpi. Z pewnością nie warto jest traktować w ten sposób tego pomieszczenia. Warto jest docenić jego istotę, stworzyć kąt, gdzie naprawdę będzie można wypocząć. Umeblowanie sypialni oraz dobranie koloru ścian to niezwykle istotna kwestia. Warto jest zwrócić uwagę na fakt, że bardzo trudno jest dobrać odpowiednie dodatki dekoracyjne do sypialni. Przede wszystkim należy zauważyć, że jest to pomieszczenie, w którym będziemy wypoczywać. Nie może więc znajdować się w nim zbyt wiele elementów dekoracyjnych, ponieważ będą one rozpraszać uwagę, a w takich warunkach trudno jest naprawdę wypocząć. W związku z powyższym umeblowanie sypialni to niezwykle trudne zadanie. Jak wybrać obraz do sypialni? Najważniejsze, aby kolorystycznie pasował do koloru ścian w sypialni. To nie jedyna ważna kwestia związana z dekorowaniem sypialni. Idealnym rozwiązaniem będzie dobranie takiego obrazu, który będzie przedstawiał pejzaż lub inną ciekawą kompozycję, na którą można będzie patrzeć bez końca. Obraz, który będzie przenosił nas w niezwykłe miejsce, uspakajał, pozwalał wypocząć. Warto jest również zastanowić się nad formą obrazu – klasycznym, prostokątnym obrazem oraz obrazem wieloczęściowym. Oba rozwiązania z pewnością sprawdzą się w sypialni. Oczywiście obraz powinien być dobrany zgodnie z wystrojem wnętrza. Zupełnie inne obrazy będą pasowały do klasycznego wystroju i nowoczesnego wnętrza. Najważniejsze, aby zwrócić uwagę na wybraną kolorystykę we wnętrzach oraz kolor mebli.

Podsumowanie – na co należy zwrócić uwagę wybierając obraz do sypialni?

 • obraz powinien kolorystycznie pasować do wnętrza sypialni,
 • obraz powinien przedstawiać ciekawy motyw, harmonijny i spokojny,
 • sypialnia to bardzo intymne pomieszczenie – obraz powinien być dopełnienie pozostałych elementów dekoracyjnych.

Sprawdź naszą ofertę: https://www.fototap.pl/obrazy/do-sypialni

Obrazy do pokoju dziecięcego

Wybór dekoracji do pokoju dziecięcego to jedno z najtrudniejszych zadań. W końcu dzieci są bardzo wybredne. Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby pokój dziecka był miejscem, gdzie pociecha będzie chętnie spędzać dużo czasu. W związku z powyższym rodzice naprawdę dużo czasu poświęcają na wybór odpowiednich dekoracji do pokoju dziecka. Na początku kilka słów o doborze obrazu do pokoju małych dzieci, w wieku przedszkolnym. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że dzieciom najbardziej podobają się obrazy przedstawiające bohaterów z ulubionych bajek, zwierzęta, księżniczki, samochody, rycerze. Taki obraz z pewnością sprawi dużo frajdy i radości dziecku. Należy jednak zauważyć, że zupełnie inne rozwiązania sprawdzą się w przypadku nastolatka. Dzieciom w okresie dojrzewania podobają się inne motywy – graffiti, abstrakcje, zwierzęta. Jednak w tym przypadku lepiej jest zapytać się dziecka o zdanie. Nastolatki mają swój gust i mogą sami podjąć decyzję i wybrać obraz do swojego pokoju. Jest to bardzo ważna kwestia. Oczywiście można również starać się dobrać obraz do wystroju pokoju dziecka. Z pewnością to również dobre rozwiązanie. Niemniej jednak warto jest takim obrazem sprawić przyjemność dziecku.

Podsumowując – na co należy zwrócić uwagę przy wyborze obrazu do pokoju dziecka:

 • z pewnością najważniejszą kwestia jest gust dziecka – obraz ma podobać się dziecku,
 • warto jest kolorystycznie dobrać obraz do wystroju pokoju dziecka, niemniej jednak należy pamiętać o tym, że obraz powinien przede wszystkim podobać się dziecku.

Sprawdź naszą ofertę: https://www.fototap.pl/obrazy/dla-dzieci

Obrazy do biura

Biuro to miejsce, gdzie w ciągu dnia spędza się bardzo dużo czasu. Nie da się zaprzeczyć, że każdemu właścicielowi biura, szczególnie w przypadku, gdy przyjmuje w nim klientów zależy, aby biuro dobrze się prezentowało. Trudno jest mówić o doborze do biura jakichś szczególnych elementów ozdobnych, bibelotów, które sprawią, że biuro nabierze jakiegoś szczególnego, wyjątkowego wyglądu. Przede wszystkim należy zauważyć, że od tego, jak będzie prezentować się biuro zależy to, jak będziemy odbierania przez klienta – czy jako profesjonalna firma, czy wręcz przeciwnie. W związku z powyższym niezwykle istotne jest dobranie elementów ozdobnych w taki sposób, że biuro będzie profesjonalne, ale jednocześnie przytulne i budzące zaufanie. Jednym z najlepszych rozwiązań na dekorację biura jest zakup obrazu. Tylko jakiego obrazu? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Obraz powinien przedstawiać jakiś ciekawy motyw. Może to być zwierze, motyw roślinny, samochód, widok na miasto, most. Możliwości jest bardzo dużo. W zasadzie nie ma ograniczeń. Warto jest jednak zwrócić uwagę na fakt, że obraz powinien być kolorystycznie dopasowany do wnętrza biura. Pozornie prosty wybór obrazu do biura może okazać się bardzo trudną decyzją do podjęcia. W nowoczesnym biurze fantastycznie sprawdzą się dyptyki i tryptyki. Z pewnością warto jest zwrócić uwagę na takie rozwiązanie. Nowoczesne dekoracje w biurze zawsze dają dobre wrażenie.

Podsumowując – na co należy zwrócić uwagę przy wyborze obrazu:

 • obraz powinien pasować do wystroju biura, najważniejsze jest, aby dopasować obraz kolorystycznie,
 • w biurze fantastycznie sprawdzą się dyptyki i tryptyki.

Sprawdź naszą ofertę: https://www.fototap.pl/obrazy/do-biura

Obrazy do łazienki

Obraz w łazience? Z pewnością nie jest to popularne rozwiązanie. Jeśli zależy Ci na stworzeniu wyjątkowej przestrzeni, idealnej łazienki to warto jest zwrócić uwagę na niezwykłą dekorację, jaką może stanowić obraz. Nie jest to standardowe rozwiązanie, rzadko kiedy można w łazience podziwiać obraz. Dlaczego jednak warto jest zastanowić się nad zakupem obrazu do łazienki? Z pewnością będzie to nieszablonowe rozwiązanie, bardzo ciekawe. W końcu łazienka to miejsce, gdzie również się odpoczywa, nabiera sił – czy to podczas kąpieli, czy w czasie brania prysznica. W czasie takiego relaksu widok na przepiękny pejzaż, czy to wodospad czy górskie krajobrazy pozwoli na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Na pewno warto jest zwrócić uwagę na tą kwestię. Ponadto bardzo szybko można dopasować do łazienki w danym stylu konkretny obraz. Nie ważne, czy łazienka jest urządzona w stylu prowansalskim, klasycznym, nowoczesnym. Z pewnością to duży plus takiego rozwiązania. Oczywiście najważniejsze, aby obraz kolorystycznie pasował do wnętrza. To najistotniejsza kwestia. Jakie obrazy szczególnie dobrze sprawdzą się w łazience? Z pewnością warto jest zastanowić się nad obrazami wieloczęściowymi. Takie dzieła fantastycznie się sprawdzą. Czy należy obawiać się zniszczenia obrazów w łazience? Z pewnością nie. Obrazy wykonane są z najwyższej jakości materiałów, są niezwykłe wytrzymałe i trwałe. W związku z powyższym fantastycznie sprawdzą się w roli elementów dekoracyjnych w łazience.

Podsumowanie – na co należy zwrócić uwagę na wybierając obraz do łazienki:

 • należy dobrać kolorystycznie obraz do wystroju łazienki,
 • warto jest zwrócić uwagę na walor artystyczny obrazu jako dekoracji, wyjątkowe i nieszablonowe rozwiązanie jakim jest obraz w łazience.

Sprawdź naszą ofertę: https://www.fototap.pl/obrazy/do-lazienki

Obrazy w kuchni

Kuchnia to kolejne bardzo ważne pomieszczenie w domu. Należy zauważyć, że w kuchni spędzamy dość sporu czasu, przede wszystkim przygotowujemy tam dania, ale często również konsumujemy posiłki. Z pewnością w dobrze urządzonej kuchni gotowanie jest o wiele przyjemniejsze. Bardzo warto jest zwrócić uwagę na fakt, że w kuchni dość dużo miejsca zajmują przedmioty potrzebne do gotowania. Czasami w kuchni, szczególnie małej kuchni czy aneksie, brakuje miejsca na większe ozdoby. Jednym z najpiękniejszych elementów dekoracyjnych w kuchni może być właśnie obraz. Oczywiście wcale nie musi przedstawiać jedzenia. Niemniej jednak bardzo ciekawie będzie prezentował się obraz przedstawiający aromatyczną kawę, który będzie pasował do praktycznie każdego wystroju kuchni. Warto jest jednak zauważyć, że obraz należy dobierać do wystroju kuchni. Jeśli kuchnia jest w stylu prowansalskim to z pewnością fantastycznym rozwiązaniem będzie zakup obrazu przedstawiającego lawendę. Oczywiście możliwości jest o wiele więcej. Najważniejsze jednak, aby obraz kolorystycznie pasował do wystroju kuchnia. To jedna z najistotniejszych zasad. Pozostałe są mniej ważne. Przede wszystkim należy zauważyć, że nie ma żadnych sztywnych zasad przy dobieraniu obrazu do kuchni. Może przedstawiać dowolnie wybrany motyw.

Podsumowując – na co należy zwrócić uwagę wybierając obraz do kuchni:

 • najważniejsze jest, aby obraz pasował do wystroju wnętrza kuchni, należy zadbać o kolorystyczne dopasowanie wszystkich elementów,
 • obraz może być wyjątkową ozdobą w kuchni.

Sprawdź naszą ofertę: https://www.fototap.pl/obrazy/do-kuchni

Dyptyk i tryptyk do każdego wnętrza

W niniejszym opracowaniu bardzo często padały słowa dyptyk i tryptyk. Teraz postaramy się je przybliżyć. Dyptyk to najprościej mówiąc obraz składający się dwóch części, a tryptyk z trzech części. To bardzo nowoczesna forma obrazów. Obecnie w naszej ofercie znajdują się poza dyptykami i tryptykami obrazy wieloczęściowe składające się z większej ilości części. To coraz popularniejsze obrazy. Takie dzieła niezwykle ciekawie się prezentują. Warto jest zauważyć, że pasują nie tylko do nowoczesnych wnętrz, ale również przytulnych, klasycznych, tradycyjnych wnętrz. Oczywiście wiele zależy od kolorystyki samego obrazu. To fantastyczna, wręcz idealna alternatywa dla klasycznego rozwiązania, jakim jest obraz prostokątny, ewentualnie kwadratowy. Wieloczęściowe dzieła prezentują się o wiele ciekawiej, są czymś nowym, niespotykanym. Dopiero stają się popularne. Warto, aby znalazły się również w waszych domach. Należy również zauważyć, że dyptyki, tryptyki oraz obrazy wieloczęściowe będą pasowały praktycznie do każdego pomieszczenia – kuchni, salonu, pokoju dziecięcego, sypialni, gabinetu, a nawet łazienki.

Zasady wyboru obrazów do domu

Trudno jest wskazać zasady, które obowiązują przy doborze obrazów do domu. Wiele zależy od wystroju wnętrz oraz indywidualnych upodobań właścicieli domów. Można wyróżnić kilka reguł, którymi warto jest się kierować. Po pierwsze należy zauważyć, że obraz powinien kolorystycznie pasować do wnętrza domu. Jeśli ściany w domu są pomalowane w jasne kolory to pasować będą praktycznie wszystkie obrazy. Zupełnie inaczej, jeśli ściany będą w ciemnych kolorach. Warto jest również zwrócić uwagę na fakt, że tło obrazu nie powinno zlewać się ze ścianą. Obraz powinien być odrobinę ciemniejszy lub jaśniejszy. Dzięki temu będzie dobrze odróżniał się na tle ściany. W dodatku będzie fantastycznie się komponował, stanowił idealne wykończenie wnętrza. Kolejna kwestia, którą warto jest poruszyć to styl wnętrza i motyw obrazu. Jeśli mamy do czynienie z wnętrzem staropolskim, ciepłym, klasycznym to idealnie sprawdzą się obrazy z motywem natury, pejzaże, wizerunki zwierząt, różne krajobrazy, kwiaty. Natomiast we wnętrzach nowoczesnych lepiej sprawdzą się figury geometryczne i inne ciekawe kompozycje, kolorowe linie. Z pewnością warto jest zwrócić uwagę na tę regułę przy wyborze obrazu do domu. W jakich pomieszczeniach powinny znaleźć się obrazy? Na pewno obraz będzie dobrze prezentował się w salonie. Obraz będzie stanowił również idealny element dekoracyjny w kuchni, gabinecie, sypialni, pokoju dziecięcym, a nawet łazience. Wbrew pozorom obrazy mogą znajdować się w praktycznie każdym pomieszczeniu w domu, przede wszystkim dlatego, że stanowią idealny element dekoracyjny. Warto jest również zastanowić się nad wyborem obrazu jednoczęściowego, dyptyku, tryptyku i obrazu wieloczęściowego.