Rodzaje materiałów z jakich wykonywane są fototapety?

Opublikowany przez

Fototapety opanowały polski rynek ozdób naściennych, co do tego nikt zapewne nie ma najmniejszych nawet wątpliwości. Nie dziwi nas to kompletnie, wszak są one niezwykle funkcjonalne, pozwalają na stylowe udekorowanie przestrzeni, ponadto zaś ich fantastyczne nadruki pozwalają na to, by bez najmniejszego nawet problemu zmienić zwyczajne wnętrze w prawdziwą oazę piękna. Warto jednak pamiętać o tym, iż poszczególne fototapety różnią się od siebie nie tylko nadrukiem czy wymiarami. Wszak wykonane są z materiałów różnego typu – w zależności od przeznaczenia czy też indywidualnych preferencji kupującego. Zatem z czego mogą być stworzone te ścienne ozdoby? Jakie są najpopularniejsze materiały? Sprawdźmy to!

Fototapety lateksowe

Ten typ tworzy się z bardzo gładkiego, satynowanego materiału. Jego waga musi wynosić powyżej 212 gramów. Nikt nie powinien mieć najmniejszego chociażby problemu z jej montażem, odbywa się on bowiem w standardowy sposób, wystarczy jedynie posiadać podstawowe akcesoria. Ten rodzaj fototapety wspaniale oddaje barwy, jest zatem produkowany w bardzo dużych ilościach i chętnie nabywany. Ściany, na których taka fototapeta została zamontowana, przez wiele lat utrzymują znakomity wygląd. Cienka warstwa lateksu umieszczona na jej powierzchni decyduje o tym, iż nie przepuszcza ona kleju. Pozwala natomiast ścianie oddychać. Bardzo dobrze sprawdza się w takich pomieszczeniach, jak chociażby pokój dzienny.

Fototapety foliowe

Są niezwykle popularne, należy jednak pamiętać o tym, by przyklejać je na idealnie gładkich powierzchniach, w przeciwnym razie bowiem nie wyglądają estetycznie. Wydruk na samoprzylepnej folii w istocie przypomina do złudzenia naklejkę. Ten typ najlepiej sprawdza się w kilku przypadkach: na idealnie gładkich ścianach, na meblach czy też powierzchniach drzwi, ewentualnie również okien. Nie trzeba do jej montowania używać żadnego dodatkowego kleju.

Fototapety winylowe

W tym przypadku mamy do czynienia z materiałem znacznie grubszym niż w przypadku poprzednich omawianych typów. Gładkie w dotyku, trwalsze zarówno od lateksowych, jak i foliowych. Charakteryzują się również półmatowym drukiem. Fototapeta winylowa sprawia, iż ściana może oddychać, nadaje się zatem do wszystkich rodzajów pomieszczeń (nawet kuchni czy łazienek, w których często zmienia się temperatura powietrza oraz poziom jego wilgotności). Zdarza się, że jej powierzchnia jest miękka niczym piasek, czasem także nieco chropowata. Można ją zmywać wodą.

Inne typy fototapet

Oto trzy najpopularniejsze typy fototapet. Oprócz nich warto wspomnieć jeszcze o podtypie papierowym, który zawsze montowany powinien być na idealnie gładkiej ścianie, nie należy jednak do trwałych i wytrzymałych. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także fototapety winylowe z podkładek flizelinowym oraz fototapety canvas. Jak widać jest w czym wybierać!